Impact’17

W dniach 30-31 maja wzięliśmy udział konferencji Impact’17 w Krakowie. Nasz wniosek - data science to jest to. To jest przyszłość, w tym jest wartość, to są marzenia!

Tematem przewodnim konferencji była czwarta rewolucja i przemysł 4.0 wykorzystujący przetwarzanie danych i automatyzacje procesów. Ideą przemysłu 4.0 jest podejmowanie decyzji na podstawie wniosków wyciąganych z danych – ciekawa zbieżność z naszymi hasłami. Chcemy podzielić się z Wami naszymi przemyśleniami z tego wydarzenia.

Tempo rozwoju technologii i przyrostu danych przyczyniają się do tego, że jesteśmy świadkami tworzenia się nowej ekonomii, ekonomii nadmiaru. Im częściej korzystamy z technologii, tym więcej danych generujemy. Dane służą następnie do nauki i tresowania algorytmów. Dzięki temu lepiej dopasowują się do naszego ekosystemu i coraz trafniej wychwytują nieznane wcześniej zależności.

Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w danych potrzeba wielu ambitnych i świadomych ludzi, liderów nowej ekonomii. Kto to taki? To ludzie, którzy szukają wartości ukrytej ukrytej w danych.

Żyjemy w czasach, w których wiedza zdobyta podczas studiów bardzo szybko się dezaktualizuje. Należy zatem szkolić nowe elity, wykształcić w nich podejście data as an asset, a decyzje biznesowe będą podejmowane w oparciu o aktualne dane i uczenie maszynowe, a nie na podstawie wiedzy eksperckiej, która może być już nieadekwatna.

Są tacy, którzy podchodzą do gospodarki 4.0 z dystansem i mają co do niej pewne obawy. Naszym celem jest uświadomienie im, jaki w tej rewolucji tkwi potencjał. Powoli kropelka po kropelce należy drążyć tę skałę, gdyż tak jak powiedział jeden z prelegentów konferencji Impact’17, Mike Butcher, „Jeśli teraz nie używasz sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, to za dziesięć lat będziesz w poważnych kłopotach.” Niech potwierdzeniem tych słów będą prognozy mówiące o tym, że połowa firm będących liście Fortune 500 zostanie zastąpiona w następnej dekadzie.

Ponadto, jak wspomniał Ryszard Florek, prezes firmy Fakro, bardzo ważne jest również umożliwienie firmom działającym na rynku polskim konkurowanie z zagranicznymi potentatami, a sposobem na to jest rozwój kapitału społecznego. Działając oddolnie możemy zmieniać kraj na lepsze. Konieczne jest również stworzenie infrastruktury pozwalającej na współpracę pomiędzy uczelniami o różnym profilu oraz biznesem, gdyż tak jak było podkreślane na konferencji Individual is limited but together we are limitless.

Konkluzja? Nasze hasło Big Data. Big Value. Big Dreams. świetnie wpasowuje się do nowej gospodarki 4.0, w którą właśnie wkraczamy, a może, w której już jesteśmy…

Zanotowaliśmy kilka haseł, które były dla nas przesłaniem i w których znaleźliśmy możliwość kreowania wartości. Zastanówcie się nad nimi. Może przyniosą Wam inspirację?

„Businesses without AI will die as their competition has technology that’s evolving exponentially.”

„Creativity is the key.”

„Creativity is the only one thing robots will not have.”

„Learning is ongoing and continuous. 70% of us are to have a job that is yet to be invented.”

“Listening to young people is of a key importance.”

“Time of adoption is shortening.”

“In a couple of years we will have 3 billion more people online.”

Kontakt

Skontaktuj się z nami jeśli:

  • jesteś firmą i chciałbyś nawiązać z nami współpracę
  • jesteś członkiem organizacji studenckiej z innej uczelni i chciałbyś wspólnie z nami zrobić projekt
  • jesteś przedstawicielem mediów
  • chciałbyś się nas o coś zapytać lub podzielić się z nami jakimiś ciekawymi przemyśleniami

Chcesz byc na bieżąco? Zapisz się na nasz Newsletter!