From Skype to CodersTrust – How to create startups of the future

Zdarza się, że najtrudniej wpaść na proste rozwiązania, a te z kolei często okazują się najlepsze. Niektórym ta sztuka udaje się wyjątkowo często i możemy się w tym miejscu zastanowić, czy jest to kwestia szczęścia czy geniuszu. Jedną z takich osób jest bez wątpienia Morten Lund, który z inicjatywy dr Doroty Podedwornej-Taranowskiej zgodził się spotkać ze studentami SGH.

To wyjątkowe spotkanie, poprowadzone przez dr. Wojciecha Kurowskiego opiekuna koła Data Science Management, odbyło się 16 marca w budynku głównym naszej uczelni. Dlaczego wyjątkowe? Przede wszystkim ze względu na osobę Mortena Lunda. Duński biznesmen i anioł biznesu do tej pory stworzył lub zainwestował w ponad 150 startupów!

Był jednym z pierwszych inwestorów Skype’a. Jest dowodem na to, że można osiągnąć sukces zaczynając jedynie od dobrego pomysłu. Sam przeszedł drogę od zera do milionera, aby kilka lat temu stracić wszystko i po zaledwie roku od ogłoszenia bankructwa powró- cić do biznesu z jeszcze większą energią. Jak sam przyznaje, upadek jedynie zmobilizował go do dalszej pracy. Mogłoby się wydawać, że osoba z takimi osiągnięciami biznesowymi będzie niedostępna i chłodno kalkulująca, w końcu biznes to poważna sprawa. Nic bardziej mylnego, Morten Lund wydaje się równym gościem, takim z którym można się dogadać przy przysłowiowym piwie równie dobrze co podczas spotkania biznesowego. Widać, że lubi to co robi, sam przyznaje, że pracując i wymyślając nowe rozwiązania świetnie się bawi. Czas spędzony z gościem z Danii na pewno pomógł osobom, które chcą pozytywnie przejść test Petera Thiela. Na rozmowie rekrutacyjnej zadaje on czasem następujące pytanie: Czy jest coś istotnego, w czym niewiele osób zgodziłoby się z panią/ panem? Istotą rozwiązania tej zagadki jest wiedza jak być o krok przed innymi. Prezentacja Mortena Lunda inspirowała do nowych pomysłów, wskazywała trendy oraz nowe obszary tworzenia wartości.

Podczas spotkania Morten Lund skupił się na swojej działalności po 2010 roku, czyli po ogłoszeniu bankructwa i odbiciu się z niego. Uczestnicy dowiedzieli się o nowych projektach, w które zaangażowany jest Duńczyk. Energia z jaką opowiadał o kolejnych pomysłach sprawiała, że słuchanie go było czystą przyjemnością. Nikt chyba nie miał wątpliwości, że stał przed nami wyjątkowy człowiek o otwartym umyśle, pełen kreatywnych pomysłów i o wielkiej pasji do tego czym się zajmuje. Przejdźmy teraz do kluczowej części, czyli czym właściwie zajmuje się Morten Lund i o czym opowiadał zebranym słuchaczom. Zgaduję, że większość z was wie co w biznesie oznacza Unicorn, ilu z was słyszało jednak o Hippocornie? Hippocorn, którego prezesem jest Morten Lund to fi rma, która pomaga nie tylko start-upom, ale i fi rmom o ugruntowanej pozycji na rynku ruszyć naprzód, ułatwiając kontakt z inwestorami i doradcami z całego świata. Dla wielu fi rm przejście z punktu A do B wydaje się karkołomnym zadaniem. Nawiązuje do tego fi lozofi a fi rmy mówiąca, że jest to proste ale nie łatwe, zwłaszcza jak nie zrobiło się tego kilkaset razy wcześniej (w domyśle twórcy Hippocorna mają już takie doświadczenie). W przeciwieństwie do wszelkiej maści inkubatorów i akceleratorów przedsiębiorczości pomysłów szukają wewnątrz swojej sieci klientów, aby później znaleźć odpowiednie osoby i technologie do zmaterializowania tych idei. Wykorzystując rozległą sieć specjalistów, ludzi którzy wiedzą jak poprowadzić fi rmę, kochają innowacje i widzą potencjał tam, gdzie inni widzą ślepy zaułek, tworzą przyszłość.

Przyszłość należy do tych, którzy nie boją się myśleć inaczej. Morten Lund wydaje się być chodzącym dowodem na słuszność tego stwierdzenia. Jego sukces polega na tworzeniu i wykorzystywaniu innowacji, rozwiązań o których nikt wcześniej nie pomy- ślał, a jeśli pomyślał to nie potrafił ich urzeczywistnić. Prelegent podkreślał kilkakrotnie w jak ciekawych czasach żyjemy i jak wielką wartość można wykreować z odpowiedniej analizy big data. Artifi cial intelligence (AI), Internet of Things (IoT), machine learning, deep learning stwarzają wiele możliwości rozwoju, być może, a nawet z pewnością nie zdajemy sobie nawet sprawy jak wiele. Są jak otwarta księga, którą to my możemy zapisać. Jeszcze przed czwartkowym spotkaniem udało nam się porozmawiać z Mortenem Lundem.

Zdradził nam m.in dlaczego jego zdaniem w Dani jest więcej startupów niż w Polsce, jakie widzi szanse związane z big data, czy co jego zdaniem decyduje o sukcesie nowo powstających fi rm. Wywiad możecie znaleźć na fanpage’u SKN Data Science Management SGH. Spotkanie z Mortenem Lundem odbyło się w ramach cyklu „Data Science in Practice” – inicjatywy Instytutu Zarządzania Wartością, stworzonej i kierowanej przez dr. Wojciecha Kurowskiego we współpracy z SKN Data Science Management. Projekt ma służyć merytorycznej wymianie doświadczeń (seminaria, dyskusje panelowe, warsztaty) oraz networkingowi i budowie środowiska liderów nowej ekonomii. W założeniu ma być pomostem między nauką a biznesem, tworząc praktyczną teorię.

W ramach tego cyklu spotkań zapraszani są do SGH uznani przedstawiciele świata teorii i praktyki, którzy dzielą się swoją wiedzą, pasją i doświadczeniami ze studentami, przedsiębiorcami i akademikami.

Małgorzata Janusik SKN Data Science Management

Kontakt

Skontaktuj się z nami jeśli:

  • jesteś firmą i chciałbyś nawiązać z nami współpracę
  • jesteś członkiem organizacji studenckiej z innej uczelni i chciałbyś wspólnie z nami zrobić projekt
  • jesteś przedstawicielem mediów
  • chciałbyś się nas o coś zapytać lub podzielić się z nami jakimiś ciekawymi przemyśleniami

Chcesz byc na bieżąco? Zapisz się na nasz Newsletter!